Basayev: Kvaşnin soyadında kadro bölümünden sorumlu yardımcım yok

Yüksek askeri Meclis Şurasının Emiri Şamil Basayev Kavkaz-Center muhabirine kısa bir demeç verdi.

Çeçen cumhuriyeti İçkeriya’da bugünkü durum nedir?

Genel durum şimdilik kökten bir değişikliğe uğramamış. Fakat, gittikçe durumunu değiştiren hareketlerimiz düşmanımızı sık sık ciddi hatalar yapmaya zorlamaktadırlar. Bizim mobil birlikler çok efektif bir şekilde hareket ediyorlar. Ruslar buna karşı doğru dürüst bir şey koyamıyorlar. Sivil halına karşı uygulanan katliamlar da bundan kaynaklanmaktadır. Rus kafirler, rehineleri tutuklanıp televizyonda onları mücahitler olarak gösteriyorlar. bu şekilde yakalanan hemen tüm “mücahitler” Rusların versiyonlarına göre ya komutanlar, ya Basayev ve Hattab’ın yardımcılarıdır. böylece üç dört gün önce Vedeno sakinlerinden biri tutuklanmış ve benin korumanın başkanı mı veya şahsi istihbaratımın şefi mıydı öyle bir şey olarak gösterilmişti. Hatta bu vesile ile Kvaşnin televizyonda, “Basayev’in istihbarat komutanın” yakalandığı yolşunda bir açıklama yapmak kadar zahmet etti. Altını çizmeliyim ki, Kvaşnin soyadında kadro bölümünden sorumlu bir yardımcım yoktur. ne Yastrjembski ve Troşev soyadılar taşıyan basın sekreterlerim de mevcut. Bu kişilerin çıkıp da benim ve arkadaşlarımın hakkında hikayeler anlatıldığında, onların şahsi sekreterliğimin görevlileri olduğuna dair izlenimler ortay çıkıyor. Böyle görevlilerden Allah korusun. onlardan hiç biri açıklama yaparken direk gözlerine bakmıyor.

Savaş durumu ile ilgili ise, İnşa Allah, ben iyi olarak değerlendiriyorum. geçen mayıs ay içinde değişik askeri operasyonlar de baltalama eylemler sırasında birliklerimiz tarafından 500 kadar Rus işgalci yok edilmiştir. Ben sayılarını hiçbir şekilde arttırmıyorum, tam ters, mahsus azaltıyorum ki, tam bir haber ablukanın var olduğu için, gerçek sayıları çoğu için gerçek dışı gelebilir. Fakat doğrusu bu bizim umurumuzda da değil. Aynı zaman zarfında mücahitlerin kayıpları ise 19 oldu. Rus kafirlerin ellerine de 4 mücahit düşmüştür.

Mücahitlerin komutanlığında yaz dönemi için bir planı var mı?

Tabii ki var. Bu planlar gerçekleştiriliyor da. Onun için konuşmamızın başında ben dedim ki, kökten bir değişimler olmadıysa da durumu iyi olarak değerlendiriyorum. 2001 yılının ilk bahar-yaz dönemi için askeri hareketlerinin planı daha kışın kararlaştırdık. Yüksek ve orta seviyedeki komutanlarla istişareler yaptık. Özellikle güçlerimizin iletişim sistemi ve hareketlerin koordine kabiliyetlerinden memnunum. Düşmanın saflarındaki iç durumu ile ilgili tam bilgilere sahibiz. İşgalciler ile aktif bir şekilde işbirliği yapan milli-hainlerin soyadı ve adreslerini biliyoruz. bizim yönetimimizi fiziki olarak yok etmeye çalışan Rus istihbaratın attığı hemen her adımını biliyoruz. Biz çok şey biliyoruz. Hatta bildiklerimizi ne Moskova, ne Hankala’da tahmin edebiliyorlar. Hareketlerimizi bu istihbaratlardan da yararlanarak planlıyoruz. Ben eminim ki, ordumuzun önüne koyduğumuz ilk bahar-yaz görevler maksimum efektifliği ile gerçekleştirileceklerdir.

Ruslar “özel operasyonun” İnguşetya’da yapılması gerektiğinden çok sık bahsederler. Sana göre bu neye bağlıdır?

Troşev’in açıklamasını duydum. Bu tür açıklamaları duyduğumda çok meşhur bir ata söz hatırıma geliyor-“kötü dansçı için her şey engeldir”. Rus politikasının uzmanı olması gerekmiyor ki, bu tür açıklamaların arkasında basit şantaj ve İçkeriya’daki kendi başarısızlıkları bulunmaktadır. Önce Gürcistan yüzünden mücahitlerle başaramadıklarını söylüyorlar. Şimdi ise zafere İnguşetya engel. Ben şaşırmam eğer yarın yine Dağıstan’ı hatırlarlarsa. Bununla birlikte bilinmeli ki, Ruslar istediklerinde savaş açmak istedikleri zaman hiçbir bahane aramayacaklardır. Eğer Rus kafirlerin ellerinde hem güç hem kaynak olursa onlar hem Gürcistan, hem Azerbaycan, hem Baltik ülkelerinde savaş başlatacaklardır. Hiçbir NATO da bir şey yapamaz. Rusların bugün tüm problemi-İçkeriya’dır. Onlar burada savaştıkça ne Güney Kafkasya ne Baltik’te savaşabilirler.

Bu senenin Kafkasya ve özellikle İçkeriya’daki ortak stratejik durumunun kökten değişeceğine inanıyorum. Fakat çok uzun bir savaşa hazırız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir