Çeçenistan’da Misyonerlik Faaliyetleri

Çok zamandır Kavkazcenter Kuzey Kafkasya, Çeçenistan ve İnguşetya’daki misyoner faaliyetlerden bahseder durur. Ancak kimse buna fazla önem vermiyordu, ta ki Çeçen İçkeriya Cumhuriyeti Kurçaloy kasabasında Rus misyonerler bir Kilise açana kadar. Çünkü Kurşaloy’da hiç hristyan yok ve olmamıştır.(Fotoğrafta Kurçaloy’daki Caminin Hain “İmamı” ve RPK Papazı Rus İşgalci Subaylarıyla beraber yer alıyorlar)…

Burada şunu hatırlatmak uygun olacağını düşünüyorum, 1990’da Kurçaloy’da SSCB döneminde Çeçenistan’ın ilk Medresesi açılmıştı ve Rus-Çeçen 1994-1996 savaşı sona erince Kurçaloy’da Türkiye’den gelen hocalar tarafından bir Kur’an Kursu da açılmıştı. Şimdi ise Kurçaloy’da Rus Provoslav Kilisesi açıldı. Rus Provoslav Kilisenin Papazları Çeçenistan’da ve İnguşetya’da 1994-2007 tarihler arasında bizzat savaşta yer almış ve adam kaçırma, FSB teşkilatın sorgularda yer almışlardı. Ancak bu gizli yapılmaktaydı. Şimdi ise FSB ve RPK ortak bir kararla açık bir propagandayla Rus misyonerlere görevler verdiler ve şimdiye kadar onların Kuzey Kafkasya’da özellikle Çeçenistan ve İnguşetya’da yaptığı görevlerden kahramanlık olarak bahsederek anlatmaya başladılar. Görevlerden ilk sırasındaki ise Çeçenistan ve İnguşetya halkı hristyanlaştırmak.

Rus Yekaterinbur şubesi olan Rus Provoslav Kilisesi geçen bir basın açıklaması yaparak İnguşetya’da Voznesenovskaya kasabasında Rus işgalci güçlerin yaptığı başarılı operasyondan bahsederek yakalanan üç müslümandan düşman kafir olarak nitelendirerek bahsetmişlerdi. Basın açıklamasında özellikle şunu belirtiliyorlar: “İnguşetya’da yapılan Operasyon Rus Provoslav “Barışsever-Kadın” bayramı nedeniyle yapıldı ve operasyonda “12 ‘ci özel tabur URAL” Rus İçişleri Bakanlığa bağlı Küvetler gerçekleştirmiştir”.

RPK misyonerleri sevinçle şunu anlatıyorlar: “ Başarılı geçen operasyonda Provoslav askerleri bomba uzmanları olan 3 müslüman teröristi esir aldılar. Onlardan birisi Timir adlı Terörist çoktan ölüler listesinde yer alıyordu. Şimdi ise tüm yaptıklarından ondan sorulacaktır. Rus özel timin Komutanı V.L.Makeyev bu yakalanan inguş vatandaşları bayramda bizim annelerimize, kadınlarımıza, kız kardeşlerimize, sevgilerimize en güzel hediye olacaktır” dedi.

Çeçenistan’dan gelen haberler arasında ve elde ettiğimiz bilgilere göre Çeçenistan ve İnguşetya’da Rus Provoslav Kilisesine bağlı ve FSB’nın yardımı alan misyonerler Çeçenistanın her yerleşim bölgede bir kilise yapmaya pilanlıyorlar. Bunu Yaparken Rus yanlısı Kadirov’dan ve İnguşetya Başkanı olan Zazikov’dan destek alarak yapmaktalar. Diğer taraftan Çeçenistan’ı ve İnguşetya’yı Ruslaştırmak için bölgelere büyük maaş bağlayarak Rusları getiriyorlar. Bu programın önderliğini yapanlar ise yine Kadirov ve Zazikov oldu. Bunu savaştan dolayı bölgeden giden rus vatandaşlarını geri getirmek için yaptıklarını belirtiyorlar. Ancak %90 gelen Ruslar savaştan dolayı gidenler değil, RPK’nın ve FSB’nın özel yetiştirdikleri uzman misyonerler ve öğretmen aileri.

Şuanda Rus Provoslav Kilisesi Kurçaloy’da Çeçenlere yönelik “Provoslav Kurçaloy” adlı bülteni çıkarıyorlar ve tüm Çeçenlere dağıtıyorlar.

Son olarak şunu hatırlatalım Şuanda Kuzey Kafkasya’da bulunan Rus askerleri Provoslav mezhebine bağlı kutsal savaşçılar olarak gösteriliyor ve RPK bunlara devamlı vaaz vererek kutsal savaşta ölen şehit olur diye rus işgalcilere Müslümanları öldürmeye teşvik ediyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir