Hakkımızda

Rusyanın Kafkaslar üzerinde hakimiyet kurma isteği 10. yüzyıla kadar geri gitmekle birlikte Çeçen’lerle Rusların ilk karşılaşması Rusların 1556 yılında Astrahan Hanlıklarını ele geçirmesinden sonra gerçekleşmiştir. Bu dönemde Ruslar Kafkasya’ya egemen olabilmek için Kafkas Halkları ile sonu gelmeyen bir savaşa tutuşmuştur. Amacı sıcak denizlere inmek olan Ruslar yüzyıllardır bu politikasının önünde engel olan Çeçen halkına her türlü zulmü reva görmüş ve günümüzde de görmeye devam etmektedir. 1944 yılında Çeçen ve İnguşların topluca sürgünü, 1994 ve 1999 yıllarında birinci ve ikinci Çeçenistan işgali, bu savaşlardan sonra Rusya ve işbirlikçi yönetimin şehir hakimiyetini ele geçirmesiyle Çeçen halkına yönelik baskı ve dezenformasyon bu zulümlerin başlıcalarıdır.

Bu zulümler sadece Çeçenistan’da değil, Bosna’da, Keşmir’de, Afganistan’da, Irak’ta, Suriye’de, neredeyse bütün İslam diyarlarında görülmektedir. Zalimler isim değiştirsede bir gerçek var ki: “küfür tek millettir”. Müslüman olarak bize düşen ise dünyanın her neresinde olursa olsun bu zulümlere her alanda karşı koymaktır.

Bizler Çeçenistan özelinde tüm İslam coğrafyasının derdini dert edinmiş olarak, elimizden geldiğince gerek sanal ortamda gerekse fiili olarak elimizden geleni yapmak için yola çıktık. Bu uğurda; Çeçenistan işgalinde herşeyini kaybeden, tek bacağıyla son nefesine kadar dağlarda savaşan, Gürcü-Abhaz savaşında müslüman Abhazların yardımına giden, Ermeni-Karabağ savaşında müslüman Azerileri destekleyen, Dağıstan halkının imdadına koşan, “nihai hedefimiz Kudüs’ün kurtarılmasıdır” diyen şehidimiz Şamil Basayev’i örnek görüyoruz ve onun fikriyatını benimsiyoruz.

Bu site aracılığıyla; güncel gelişmeleri, bilgi/belge/video/ezgi/fotoğraf gibi unsurları Çeçen davasına gönül vermiş herkese ulaştırmayı amaçlıyoruz.

 

Şamil Basayev Grubu

 

İletişim için admin@samilbasayev.com adresine mail gönderebilir veya aşağıda ki alanı doldurabilirsiniz.

Hakkımızda” hakkında 4 yorum

  1. Selamun Aleykum,
    Böyle bir site kurduğunuz için çok teşekkür ediyorum. Allah sizlerden razı olsun. Şamil Basayev gibi bir kahramanı ,bir İslam Kahramanını yeterli derecede tanıtamadığımızı düşünüyorum. Allah sizlere muvaffakiyetler nasip eylesin. Çok memnun oldum. Saygılarımla

  2. “Türkiye’deki Çeçen Yerleşim Yerleri” sayfanızda “Muş/Merkez/Arınç (Çöğürlü) İnguş” şeklinde bilgilendirme yapmışsınız lakin Arınç (Çöğürlü) de tek bir İnguş dahi yoktur. Buraya yerleşenlerin tamamı Çeçen’dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir