Hakkımızda

Rusya’nın Kafkaslar üzerinde hakimiyet kurma isteği 10. yüzyıla kadar geri gitmekle birlikte Çeçenlerle Rusların ilk karşılaşması Rusların 1556 yılında Astrahan Hanlıklarını ele geçirmesinden sonra gerçekleşmiştir. Bu dönemde Ruslar Kafkasya’ya egemen olabilmek için Kafkas Halkları ile sonu gelmeyen bir savaşa tutuşmuştur. Amacı sıcak denizlere inmek olan Ruslar yüzyıllardır bu politikasının önünde engel olan Çeçen halkına her türlü zulmü reva görmüş ve günümüzde de görmeye devam etmektedir. 1944 yılında Çeçen ve İnguşların topluca sürgünü, 1994 ve 1999 yıllarında birinci ve ikinci Çeçenistan işgali, bu savaşlardan sonra Rusya ve işbirlikçi yönetimin şehir hakimiyetini ele geçirmesiyle başlayan Çeçen halkına yönelik baskı ve dezenformasyon bu zulümlerin başlıcalarıdır.

Zalimlerin zulümleri sadece Çeçenistan’da değil, Filistin’de, Bosna’da, Afganistan’da, Irak’ta, Suriye’de ve maalesef neredeyse bütün İslam topraklarında devam etmektedir. Zalimlerin ismi değişse de bir gerçek var ki: “küfür tek millettir”. Müslüman olarak bize düşen ise; dünyanın her neresinde olursa olsun bu zulümlere her alanda karşı koymaktır.

Bizler Çeçenistan özelinde tüm İslam coğrafyasının derdini dert edinmiş olarak, gerek sanal ortamda gerekse fiili olarak elimizden geleni yapmak için bu yola çıktık. Bu uğurda; Çeçenistan işgalinde her şeyini kaybeden, tek bacağıyla son nefesine kadar mücadele eden şehidimiz Şamil Basayev’in yolunu takip ediyoruz.

Bu site aracılığıyla; güncel gelişmeleri, bilgi/belge/video/ezgi/fotoğraf gibi materyalleri Çeçen davasına gönül vermiş herkese ulaştırmayı amaçlıyoruz.

Şamil Basayev Grubu

 

İletişim için admin@samilbasayev.com adresine mail gönderebilir veya aşağıda ki alanı doldurabilirsiniz.

Hakkımızda” hakkında 7 yorum

 1. Selamun Aleykum,
  Böyle bir site kurduğunuz için çok teşekkür ediyorum. Allah sizlerden razı olsun. Şamil Basayev gibi bir kahramanı ,bir İslam Kahramanını yeterli derecede tanıtamadığımızı düşünüyorum. Allah sizlere muvaffakiyetler nasip eylesin. Çok memnun oldum. Saygılarımla

 2. “Türkiye’deki Çeçen Yerleşim Yerleri” sayfanızda “Muş/Merkez/Arınç (Çöğürlü) İnguş” şeklinde bilgilendirme yapmışsınız lakin Arınç (Çöğürlü) de tek bir İnguş dahi yoktur. Buraya yerleşenlerin tamamı Çeçen’dir.

 3. Her aklıma geldiğinde gözlerim dolar davamızsın ÇEÇENYA. Nice şehitlere yuva olan, Şehitler vatanı ÇEÇENİSTAN. Böyle bir sayfa açtığınız için çok teşekkür ediyorum. SENİ UNUTMAK MÜMKÜN DEĞİL ŞAMİL BASAYEV.

 4. S.A. Değerli Çeçen Soydaşlarım, Türkiye’deki Çeçen yerleşim yerleri listesinde eksik olan bir yeri bilginize sunarım. Çanakkale-Biga-Çınarköprü köyü.
  Biga’da 2 çeçen köyü vardır. Biri Çınarköprü, diğeri Çınardere
  Lütfen listeyi revize ediniz. Gelecek nesiller açısından tam ve doğru bilgileri paylaşmak önemlidir.
  Bu arada benim babaannem öz be öz Çeçen’di. Saadet Doğan Çınarköprü Köyünde yaşamıştır. 1988 yılında Hakkın rahmetine kavuştu. Sitenizde yer verdiğiniz karakteristik özelliklerin tamamını taşıyordu. Çeçen Saadet’in gelişini gören köyün erkekleri (Çeçen olmayan) korkudan yolunu değiştirirlerdi. Çok sert bir kadındı.
  Bu köyde yaşamış ve yaşayan diğer çeçen aileleri de araştırabilirsiniz.
  Paylaşım ve hizmetlerinizden dolayı Allah sizden razı olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir