İnsan Hakları Örgütleri ve AB, Çeçenistan’daki işkenceleri kabul ettiler

“Kuzey Kafkasya’da insan hakları ihlalleri karşıtları” projenin Avrupa komisyonun koordinatörü İgor Şamşev, Moskova’da bağımsız bir merkezde basın toplantısında Rusya’nın Çeçenistan’da hayat “normale”döndü şeklindeki propaganda gerçeklerden uzaktadır dedi.

İgor Şamşev yaptığı açıklamasında Rusya’nın Çeçenistan’da hayat “normale” döndü diyerek yaptığı propaganda gerçekle yakından veya uzaktan hiç bir alakası yoktur.İnsan Hakları örgütlerin ciddi girişimlerle elde ettikleri bilgilere göre sadece son dönemde 150 deva yargısız insanları hiç bir dayanağı olmadan gözaltına alındı ve işkence gördü. Avrupa Koordinatörü devamında şöyle dedi: Çeçenistan’da insanlar kaçırılıyor, öldürülüyor,işkence görmekteler. Sadece Çeçenistan değil İnguşetya, Dağistan’da da aynı durum söz konusu. Ve bu sistematik devam etmektedir dedi.Yeni sona ermiş olan ilk bahar AP’nun oturumda da Kuzey Kafkasya Cumhuriyetlerindeki bu vahşi durum değerlendirildi. Oturumda Çeçenistan, İnguşetya, Dağıstan’da sistematik insan hakları platformda Rus işgalci güçler ve Yerel İçişlerine bağlı milisler tarafından suç işlediklerini söylediler.
Resmi AP’un yaptığı açıklamada bu Cumhuriyetlerinde sistematik suçlarda gözükenler yargısız infaz ve kaçırmalardır denildi.

Geçen günlerde Çeçenistan’a ziyaret eden Avrupa Birliği Emissarı olan Tomas Hammerberg şöyle dedi:”Maalesef bunu kabul etmek zorunda kaldım, burada sivil insanlar İşgalci Ruslar tarafından işkence görüyorlar” Bu açıklamalar yaklaşık 7 senedir yapmaktalar ancak AB net olarak Rusya’ya bir baskı yapmamaktadır…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir