Dokku Umarov

13 Nisan 1964 yılında Şatoy bölgesinin Harsenoy köyünde doğdu. Çeçenlerin Mulkoy soyundandır. İnşaat konusunda yüksek tahsil gördü. Evli ve altı çocuğu var.

Dokku Umarov, her iki Rus-Çeçen savaşının da aktif katılımcısı. Birinci Rus-Çeçen savaşında daha sonra alaya çevrilen ‘Borz’ adlı özel bir taburun komutasını yaptı. Rus işgalcileri ile yaptığı mücadelelerinde göstermiş olduğu kahramanlıklarında ötürü Çeçenistan İçkerya Cumhuriyeti’nin “Halkın Şerefi” ve “Halkın Kahramanı” ödüllerine layık görüldü, ayrıca Cumhurbaşkanı Cahar Dudayev tarafından bir silahla ödüllendirildi. Birinci Rus-Çeçen savaşını Dokku Umarov, Çeçenistan İçkerya İçişleri Ordusu Tugay Generali rütbesi ile bitirdi.

Savaş sonrasında, 1997 yılında Dokku Umarov, Cumhurbaşkanı Aslan Mashadov tarafından Çeçenistan İçkerya Cumhuriyeti Güvenlik Konseyi Başkanı olarak atandı ve bu görevi 2005 yılına kadar, yani Cumhurbaşkanlığı yardımcılığı görevine kadar devam ettirdi.

Dokku Umarov, Cumhurbaşkanı yardımcılığı görevine Cumhurbaşkanı Abdulhalim Sadullayev’in emri ile (No. 012/ 02.06.05) atandı. Bu görevinin yanı sıra Sadullayev’in görevlendirmesi ile Çeçenistan İçkerya Cumhuriyeti Milli Güvenlik Servisi Müdürü de oldu. 2001 yılından bu güne Dokku Umarov, halen Çeçenistan İçkerya Cumhuriyeti İçişleri Ordusu Batı Cephesinin komutanı.

Rus işgalcileri ile yaptığı savaşlarda birkaç kez yaralandı, aynı zamanda yüzünde mermi yarası var.

Rus-Çeçen savaşlarında Rus askerleri ile mücadeleleri esnasında Dokku Umarov’un iki kardeşi Musa ve İsa hayatlarını kaybetti. Dokku Umarov’un bir çok yakını, aynı zamanda kucağındaki bebeği ile eşi Rus işgalcileri ve hainlerince rehine olarak kaçırıldı. 4 Mayıs 2005 gecesi işgalciler tarafından kaçırılan Dokku Umarov’un babasından halen hiçbir bilgi alınamıyor.

Dokka Umarov Çeçenistan İçkerya Cumhuriyeti askeri ve siyasi tecrübesi olanlardan biri. Çeçenistan İçkerya Cumhuriyeti vatandaşları ve direnişçiler arasında yüksek bir otoriteye sahip.

17 Haziran 2006 da Çeçenistan İçkerya Cumhuriyeti 4 ncü Cumhurbaşkanı Abdulhalim Sadullayev’in, Argunda şehit (inşa Allah) düşmesinden sonra Cumhurbaşkanı oldu.

28 Ekim 2007’de Kafkasya Emirliğini ilan eden Umarov ise Emirliğin Emiri olarak ilan edilmiştir. 18 Mart 2014’te girdiği bir çatışmada şehid olmuştur.