Emir Hattab: Şatoy Pususu, Nisan 1996

Yer:

Yaryşmardi kasabası yakınlarındaki bir dağ geçidinde.

Tarih:

16 Nisan 1996 Salı

Askeri Amaç:

Çeçenya’da asker, cephane ve malzeme taşıyan bir Rus askeri konvoyunun imhası.

Operasyon stratejisi:


Önceden yerleştirilmiş kara mayınlarının kullanımıyla bir pusu kurmak ve konvoyu şaşırtmak.

Düşmanın mevzilenmesi:

Savaş araçları, zırhlı personel taşıyıcıları (APC’ler), kamyonlar, yakıt tankerlerinden oluşan ve tek bir T-80 mayın temizleme muharebe tankı tarafından yönetilen yaklaşık 50 araçtan oluşan askeri konvoy. Her savaş aracı en az on silahlı asker taşıyordu. Her kamyonda çeşitli miktarlarda mühimmat, yakıt ve yiyecek vardı.

Mücahidlerin mevzilenmesi:

Mücahidler yol boyunca yerleştirildi, 28 uzaktan kumandalı kara mayını, roketler ve patlayıcılar. Mücahidlerin her biri saldırı tüfeği ve omuzdan fırlatılan tanksavar ‘Mokha’ roketleri taşıyordu. Bazıları da ayrıca konvoydan geriye kalanları bitirmek için RPG-7 (Roket Tahrikli El Bombası) taşıyorlardı.

Mücahidler ile Ruslar arasındaki mesafe 50m ile 200m arasında değişiyordu.

Sonuçlar:

1. Operasyon hedefinin % 97’sini yerine getirdi ve konvoy dört dakika içinde başarıyla imha edildi.

2. Rus basını operasyondan sonra 94 askerin öldüğünü ve 53 askerin de yaralandığını duyurdu. Gerçekte, rakamlar çok daha fazlaydı. Moskova’daki resmi Rus askeri kaynakları, sayıyı 26 üst düzey subay da dahil olmak üzere 223 ölü ve diğer birçok yaralı sayısını koydu.

3. Çeçen Hükümeti’nden General Cevhar Dudayev operasyonun ardından konvansiyonel savaşın sona erdiğini ve Ruslara karşı gerilla savaşının başladığını duyurdu.

4. Mücahidler bu operasyondan herhangi bir ganimet kazanmadı çünkü konvoy “Allah’tan yardım ve yakın bir Zafer” tamamen imha edildi [Kuran 61:13]

5. Bu operasyonda Mücahidlerden üçü şehit oldu (Allah’tan onları kabul etmesini istiyoruz) ve altı kişi de yaralandı.

Bu operasyonun etkileri:

Ruslara yönelik bu darbe, Rus Hükümeti için bir trajediydi ve Çeçenya’daki askeri faaliyetlerini durdurduğu için Rus halkına ihanetini ifşa etti. Cumhurbaşkanı Boris Yeltsin, Şatoy’da Rus Ordusu konvoyunun katledildiğini Moskova’da Rusya Parlamentosu’na duyurdu.

Operasyon sonrası düşünceler:

Bu operasyona katılan kardeşlerden biri şunları söyledi: “Tüfeklerimizin tüm ağızlıkları açıktı. Tüm mermiler tamamen yağlandı ve temizlendi. Bu zaferi hak edip etmediğimizi, yoksa ellerimizle Ruslara Allah’tan bir ceza mı olduğunu bilmiyoruz. Kalınlığın ve yoğun dumanın temizlenmesi, yeri dolduran Rus cesetlerini ortaya çıkardı. Cesetler ateş tarafından kavrulmuştu ve biraz önce yaşıyorlarmış gibi görünmüyorlardı. “