Kadirov’a karşı mücadele eden son Çeçen mücahit grubu öldürüldü

Çeçenistan’da Ramazan Kadirov’a karşı mücadele eden Çeçen mücahit Aslan Byutukayev(Emir Hamzat olarak da biliniyor) ve beraberindeki 5 mücahit ülkenin Achkhoy-Martanovsky bölgesinde bulunan Katar-Yurt köyü yakınlarında gerçekleşen çatışmada hayatını kaybetti.

Aslan Byutukayev ve beraberindeki mücahitler Kadirov’a bağlı Akhmat-Khadzhi Kadirov alayı tarafından uzun zamandır takip ediliyordu.

Geçtiğimiz yıl İnguşetya’da ve ardından Serdnovodskoe köyü yakınlarında düzenlenen iki operasyondan kurtulmayı başaran Aslan Byutukayev ve ekibi son operasyondan kurtulmayı başaramadı.

2011 yılında Domodedovo’daki saldırıda Doku Umarov ile birlikte yer alan Aslan Byutukayev ve ekibi, Kadirov’a karşı mücadele eden Çeçen mücahit gruplarının sonuncusu olarak kabul ediliyordu.

Ramazan Kadirov, olay sonrası Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i bizzat bilgilendirdi. Sürgündeki Çeçen İçkerya Cumhuriyeti lideri Akhmed Zakayev, Byutukayev ve adamlarının ölümü nedeniyle başsağlığı diledi. Buna yanıt olarak Kadirov, Zakayev ve ailesine karşı hakaret ve tehditlerle dolu uzun bir video yayınladı. Zakayev’e Çeçenya’ya gelip Byutukayev’in yerini alması için meydan okudu ve ‘onu bodruma atmak’ veya ‘kafasından vurarak öldürmekle’ tehdit etti.

Kadirov’un açıklamalarına rağmen, Çeçen sosyal aktivist Ruslan Kutayev ve Rus siyasi analist Aleksey Malashenko, OC Media’ya verdiği demeçte, Çeçenya’daki silahlı çatışmanın sona ermesi hakkında konuşmak için erken olduğunu söyledi. Kutayev’e göre Çeçenya’daki silahlı mücadele, Rusya’da siyasi bir değişiklik olması durumunda yeniden canlanan bir güçle alevlenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir