“Kadirov’un DEAŞ’lıları iade edildi” iddiası

Suriye’de terör örgütü PKK’nın kolu PYD sorumluları, DEAŞ’ın bu ülkedeki merkezi olan Rakka’da buldukları Kafkasya kökenli 13 kadın ve 29 çocuğu Rus yetkililere teslim etti.

Rakka, 17 Ekim’de ABD’nin desteklediği ve en büyük bileşenin PYD’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) tarafından ele geçirilmişti. Kamışlı kentinde bir basın toplantısında konuşan PYD’nin silahlı kolu YPG’nin sözcüsü Nouri Mahmoud, “DEAŞ ailelerini resmen Rus yetkililere teslim ediyoruz” dedi. Abdül Kerim Ömer adlı bir SDG yetkilisi de yaptığı açıklamada, “Ellerine Suriyelilerin kanı bulaşmamış Rusya vatandaşlarını iade ettik” dedi.

Aileler Rusya’da parlamentonun üst kanadı Federasyon Konseyi’nin Çeçenistan’ı temsil eden Rus Senatör Ziyad Sabsabi ile Suriye’de görevli Rus Korgeneral Aleksey Kim tarafından teslim alındı. Ziyad Sabsabi, aynı zamanda Ramzan Kadirov’un Suriye Özel Temsilcisi.

Hürriyet’te yer alan hebere göre teslim alınan ailelerin Çeçenistan ve Dağıstan kökenli olduğu iddia edildi. Ancak ABD öncülüğündeki koalisyona yakın “Kafkas Gerçekleri” sitesi, iade olayının Kadirov’un DEAŞ saflarında Moskova adına çalışan elemanlarını kurtarma operasyonu” olduğunu iddia etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir