Moskova’daki bodrum katta suçüstü yakalandılar

Moskova'daki bodrum katta suçüstü yakalandılarUluslararası Hak İhlalleri Merkezi’nin yayınladığı Rusya dosyasında Çeçenistan’ın 1999 yılında işgal edilmesinin nasıl planlandığı anlatılıyor.

Moskova'daki bodrum katta suçüstü yakalandılarRusya 31 Ağustos 1999’da Moskova, 16 Eylül 1999’da Volgodonsk’ta gerçekleşen ve 293 kişinin öldüğü patlamaları ve Şamil Basayev komutasındaki güçlerin Dağıstan’a girmesini gerekçe göstererek önce Dağıstan’a sonra Çeçenistan’a saldırdı.

Moskova'daki bodrum katta suçüstü yakalandılarAncak kısa süre sonra patlamaların Rus askeri istiharat servisi GRU ile işbirliği içinde olan Rus Güvenlik Servisi FSB tarafından gerçekleştirildiği yönünde bilgiler ortaya çıktı.

Moskova'daki bodrum katta suçüstü yakalandılarBu iki patlamadan sonra 22 Eylül’de Moskova’nın güneyindeki bir apartmanın bodrum katında bomba düzenekleri ile karşılaşılmıştır. Gözaltına alınan şüpheli üç kişininse FSB ajanı olduğu anlaşıldı.

Moskova'daki bodrum katta suçüstü yakalandılarResmi ağızlardan verilen bilgilere göre Rusya Çeçenistan’ı işgal hazırlıklarına Ağustos ve Eylül 1999’da gerçekleşen olaylardan 6 ay kadar önce başlamış.

Moskova'daki bodrum katta suçüstü yakalandılarRus Karşılaştırmalı Politika Enstitüsü üyesi Boris Kagarlitsky olaydan sonra konuyla ilgili olarak şu çarpıcı açıklamayı yapmıştı:

Moskova'daki bodrum katta suçüstü yakalandılar“FSB ajanları bombayı yerleştirirken suçüstü yakalanmışlardır. Zanlılar polis tarafından tutuklanmışlar, fakat ellerindeki FSB kimliklerini göstererek kurtulmaya çalışmışlardır”

Moskova'daki bodrum katta suçüstü yakalandılarPolis tarafından tutuklanmış olmalarına karşın üç FSB ajanının, ertesi gün gizli servisin girişimleriyle salıverilmiştir. Yapılan açıklamada; ‘apartmanın bodrumunda bomba olmadığı, sadece bir eğitim tatbikatı yapıldığı’ söylenmiştir.

Moskova'daki bodrum katta suçüstü yakalandılarİkinci işgal öncesindeki sürecin başından itibaren uyguladığı şiddet yanlısı politika ile Rus kamuoyunda popülaritesini yükselten Vladimir Putin, Çeçenistan’daki ikinci işgal döneminin de mimarı oldu.

Moskova'daki bodrum katta suçüstü yakalandılarDevlet yönetiminin başına geçtikten sonra da Putin, Çeçenistan politikasını “Silahını teslim etmeyen herkes terörist sayılacaktır” sözleriyle açıkladı.

Moskova'daki bodrum katta suçüstü yakalandılarAcımasız politikalarına rağmen Putin uluslararası camiada hiçbir tepkiye maruz kalmamış bilakis takdir görmüştür. ABD Başkanı Clinton, Putin’in Rusya’yı kurtardığını söylemiş, dönemin ABD Dışişleri Bakanı Albright, Putin’i ‘liberal bir reformcu’ olarak tanımlamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir