Muslim Şişani Çeçenistan’da gerçekleşen olaylar hakkında konuştu

Suriye’de faaliyet gösteren Cundu’ş Şam’ın lideri Müslim Şişani Çeçenistan’a hitap eden yaklaşık 20 dakikalık bir video yayınladı.

Videoda Çeçen komutan özellikle bölgeye dair önemli açıklamalar yaptı.

Şişani konuşmasına, 18 yaşında Çeçen bir kıza tecavüz ederek öldüren Rus komutan Yuri Budanov’u vurarak öldüren Yusuf Temirkhanov’u anarak başladı;

“Konuşmama başlamadan önce, bugünlerde başka bir dünyaya giden Müslüman kardeşimiz Yusup Temerhanov’un akrabalarına başsağlığı dileklerimi ifade etmek istiyorum.
Allah, Yusup’u korusun, günahlarını bağışlasın ve Şeref derecesiyle ödüllendirsin!
Akrabalarına ve arkadaşlarına sabır ve iman versin!

Yusup’un yaptığı şey, layık bir eylemdi ve Allah’ın lütfuyla, bu eylem, insanlar tarafından onurlandırıldı.”

Yusuf Temirkhanov, 3 Ağustos’ta tutuklu bulunduğu hapishanede bilinmeyen şartlarda yaşamını yitirmişti.

Müslim Şişani’nin hedefinde, Rus yanlısı Kadirov da vardı: “Biliyoruz ki düşmana teslim olarak onların kulu olan (manen) zayıf kimseler, Çeçenlerin geri kalanının da aynı yolu izlemesi için büyük çabalar sarf ettiler. Bu yüzden bütün Çeçen milleti de düşman önünde eğilmeye ve düşmanın görmek istediği gibi olmaya başladı. Milletimizin ideallerini, temellerini değiştirmeye çalıştılar. (…) Çeçenistan’dan gelen haberler kasvetli. Dünyada onurlarını müdafaa etmeleriyle bilinen Çeçenler, kahramanlarını unutmuşlar ve tamamen düşmanlarının olmalarını istediği hale gelmişler. Öyle haberler geliyor ki, kalp onları kabul etmeyi reddediyor.”

“Herkes gücü ve kapasitesi dahilinde ne varsa yapmalı. Yurtta (Çeçenistan) elbette belirli şartlar ve fırsatlar var ve dışarıda da farklı şartlar ve fırsatlar var. Kapasitelerinizin ötesinde bir şey yapmaya çalışmaya değmez zira bu bir sonuç başararak nihayete ermez.”

“Buna ek olarak, Çeçenistan’daki genç erkeklere tavsiye vermek istiyorum. (…) Kendilerini sakınmıyorlar ve sürekli mücadele ediyorlar, savaşıyor, saldırılar düzenliyor ve kendilerini feda ediyorlar. Fakat böylesi eylemlerde bulunurken akıllarınızı kontrol ermek zorundasınız, her şeyi düşünmeniz ve işleri düzgün bir şekilde değerlendirmeniz gerekir. (…) Dinini bir parça ekmek karşılığında satan fakir polisleri öldürmenin bir yararı yok. Bize etkisi olmayan bir ya da iki zavallıyı ortadan kaldırmak için kendinizi havaya uçurmayın, onlara baskınlar vesaire yapmayın. Yaptığınız her şeyde, işleri doğruca düşünün ve etkili ve isabetli şekilde hareket edin, tıpkı Yusuf’un yaptığı gibi. Daha iyisi, (daha büyük şeyler için) fırsatınız oluncaya kadar bekleyin ve sabır gösterin.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir