Rai Souza: Çeçenya’da Kadirov tarafından dolandırıldığım gün

Hatırlayacağını gibi geçtiğimiz günlerde Çeçenya’da Brezilyalı futbolcular ile yerel «Terek» takımına karşı gösteri maçı yapmak için gelmiş ve işgalci Rus medyası ile baş mürted Kadirov’un yerel medyası bu kukla şovu yere göğe sığdıramamış hatta Kadirovsky Ramzik’in Türkiye’deki yandaşı web siteler ve onların bol para ile besledikleri malum seyyah ve kalemşörü de Kafkasya hakkında her türlü politika ve hinliği bildiği halde Türkiye medyasına bu rezil şovu pompalamışlar ve haber zannedilen bu kukla şovu Türk medyasında haber (!) olarak yer almıştı. Sonuçta işgal altında ve kukla yönetim tarafından her türlü sindirme tehdit ve çeşitli bahaneler ile öldürülen yerel halkın gözünün içine bakarak rezilce bir şov gerçekleştirildi.

Bu arada geçtiğimiz 23 Mart’ta Brezilya’nın emektar futbolcusu Rai Souza (Rai Souza Vieira de Oliveira) kendi resmi internet web sitesinden «Çeçenya’da Dolandırıldığım Gün” başlığıyla bir mektup yayınladı ve Çeçenya’ya giderek, baş kuklanın sergilediği şovda kullanılmış bir aktör olması nedeniyle duyduğu utancı dile getirdi.

(Bu arada Çeçenya bölgesinde savaş bitti (!) imajı yaratmak için Türkiye’nin seyyah Kadirovcu şubesi tarafından, Çeçenya’ya davet edilen 8-10 kişilik medyatik isim, dönüşlerinde Türkiye halkına bulundukları medya köşelerinden kukla Kadirov’a övgü dolu makaleler yazsa da Çeçenya gerçeklerini bilen kitleler tarafından tepki alınca sesleri kesildi. Ancak onların vicdanlarını merak ediyoruz, insanın Çeçenya hakkında bilgi sahibi olması için Tarih Profesör olmasına da gerek yok, internet ortamında google arama motorundan bile bir çok metaryale ulaşılır. Kaldı ki siz medya çalışanı olarak ve Çeçenya da yaklaşık 16-17 senedir olan işgal atındaki halka yapılan her türlü zulmü bildiğiniz halde hiç mi bir şey hissetmediniz ? Laf sırasına gelince Müslümanız, tarihi bağlarımız var masalı ile akraba çıkmaya uğraştığınız zulüm gören ve dünyanın gözü önünde yok edilen bir halka karşı,Rai Souza kadar bile şeffaf olamadınız)

Brezilyalı futbolcu Rai Souza, Çeçenya’da yaşadıklarını kendi kaleminden şöyle anlattı:

“Bir ay içinde, 2018 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak Rusya Federasyonu’nda bir maça katılmam için bazı aracılardan teklif geldi. Maç yeni inşa edilen bir stadın açılışı için düzenlenecekti ve rakipte Ruud Gullit’in yönettiği yerel bir futbol takımı olacaktı.

Teklif geldiğinde tatildeydim ve bu konularla ilgilenen partnerim öneriyi kabul etti. Her şeyin ayarlanarak ücretin seyahatten en az 10 gün içinde ödenmesi koşuluyla teklifi kabul ettim. İtiraf etmeliyim ki çok az bilgi sunulmuştu ama ben her şeyi düşüncesizce kabul etmiştim. Fakat açıklıkla söyleyeyim, kararımın finansal bir kazanç elde edecek olmamla bir ilgisi yoktu.

Zaten kazandığım para ekonomik durumumda da herhangi bir değişiklik yaratmadı. Benim küçük kentim San Paulo kentinde 2 saatlik bir ders vermeye eşdeğer bir kazançtı. Benim bu teklifi kabul etmemde ki safça neden şuydu: Hem eski dostlarla yeniden bir araya gelecek hem de çok kolay para kazanacaktım.

Seyahatimizden sadece birkaç gün önce, maçın oynanacağı yerin değiştiği ve karşılaşmanın Çeçenya’da olacağı bildirildi. Ben orada bir savaş olduğunu biliyordum ama bölgeden son raporlarda durumun sakinleştiği ifade ediliyordu. Biraz bilgi bulmaya çalıştım. Bununla birlikte, yine de oraya gitmeye karar verdim çünkü verdiğim sözün arkasında durmalıydım.

Peki orada ne oldu, hayatımız boyunca kınadığımız bir şeyin parçası oldum. Olası sonuçlarını ve ardındaki niyetleri bilmeksizin bariz bir biçimde siyasi olduğunu görünen, anlaşılmaz içerikli popülist bir etkinliğe katıldım.

Takım arkadaşlarımla biraraya geldik. Çeçen başkenti Grozny’e varana kadar her şey çok güzeldi. Eski takım arkadaşlarımızla beraberdik ve büyük zaferler kazandığımız günlerin anılarıyla o günleri konuştuk.

Gerçeği Grozny’e indiğimiz zaman fark ettim, Grozny’de askeri bir atmosferin izleri vardı, gücü elinde bulunduran kişilerin devasa fotoğrafları başınızı çevirdiğiniz her yerde asılıydı ve caddelerde çok az insan vardı. Bir şeylerin ters olduğu aşikardı. Ancak daha sonra Rusça tercümanından bu şehrin %98′nin savaş sırasında yok edildiğini öğrendim.

Bu çatışmaları gören ve hala şehirde yaşayan insanların anılarını hayal ettim. Ayrıca kimi sivil toplum kuruluşlarının ülkenin mevcut liderini insan hakları ihlalleriyle suçladığını duydum. Bu nedenle gördüklerim beni hiç mi hiç şaşırtmadı.

Grozny’e öğleden sonra ulaşmıştık. Önce yemek yedik ve ardından da yeni inşa edilmiş bir tiyatro binasındaki uluslararası sanatçıların da yer aldığı bir etkinlikte geleneksel dansları izledik ve müzikleri dinledik. Bize çok iyi davrandılar. Oldukça kaliteli bir otele yerleştirildik.

Maça birkaç saat kala rakibimizin ülkenin lideri ve yöneticilerinden oluşan bir ekip olduğunu öğrendik. Tek güzel haber, karşılaşmanın 25′er dakikadan iki devre oynanacak olmasıydı. Maçtan önce yanımıza gelen yetkililer, maçı ciddiye almamamızı bu maçın bir şaka olduğu ve tüm gücümüzü sahaya yansıtmamamızı istedi. Skoru bir yana bırakırsam, bu aptalca oyundan (ki öyle hissediyorum) kendime çıkardığım iki önemli ders oldu: Rusya’daki ve Çeçenya’daki siyasi süreci yakından takip edeceğim ve bir daha benzeri hatalara düşmemek için çok dikkatli olacağım. Bu mektubu maçtan sonra yerin dibine girmek istediğim için, utancımı açıklamak ve kendimi ifade etmek amacıyla yazıyorum»

* * *

Bu arada İngiliz Guardian «Buna özel hile denir !» yorumunu yaptı ve ilave etti: «eski ayrılıkçı Kadirov savaşta tahrip olmuş Grozny’i Kremlin’in Kuzey Kafkasya’da ki kuklası olarak inşa etmeye çalışıyor. Çünkü Kadirov Rusya anayasasına bağlılık sözü verdi»

Hatırlatalım, kukla yönetim çetebaşı Kadirov’a hiç kimse bir soru sormasa da, O «Brezilyalı futbolcuların Cevherkale’ye ücretsiz gelmek zorunda olduklarını» söylemiş ve «onlar para için oynamayacaklar Çeçen halkının bir onur işareti olarak oynayacaklar. Ben ve arkadaşlarım Brezilya’da sel olduğunda onlara yardım ettik. Onlar kardeşçe bir dostluk için bir jest olarak iyi bir iş yapmak için geldiler» demişti.

Ancak Gzt.Ru , Brezilyalı futbolcu Romario’nun Globoesporte gazetesine yaptığı bir açıklamadan alıntı yaparak: « Romario, Çeçen başkanla çok iyi bir paraya anlaştık çünkü davet edildiğimizde Brezilya da Karnaval zamanıydı ve ancak iyi finans edilirsek gelebilirdik» dediğini yazdı.

Telegraph ise «kukla Kadirov’un siyasi hırsı sebebi ile 2018 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak Rusya Federasyonu şehirlerinden biri olmak için medya da bol-bol reklam yaptığını ve onun Çeçenya’da futbolun rönesansı olacak bir zekaya sahip olmadığını» yazdı.

El Pais, stadyumun tamamen dolu olduğunu söylüyor. «kalın şapkalı Rus haydutları, spor kıyafetleri ile maça geldi,siyah kot pantolon ve ceketli gençlerin Çeçenistan! Çeçenistan! diye slogan atması için stad içinde güvenlikten sorumlu silahlı askerler insanları ikaz ediyor»

Ve gazete El Pais ekliyor «buna benzer bir hikaye 2006 yılında Rusya’da futbol oynamaya gelen Brezilyalı oyuncular ile oluştu “penta campeon” Moskova’da bir dostluk maçı düzenlediği için geldi. Ilk önceleri Brezilyalılar ücretsiz geldiği bildirildi. Ancak, daha sonra onların maç başına 1.500.000 $ ödenmiş olduğu ortaya çıktı.»

Hatırlatalım kukla Kadirov yönetimi Çeçenya’da artık savaş olmadığını göstermek için planlanan propoganda çerçevesi içinde maç organize edildiğini daha önce de duyurmuştuk ve bundan önce de, «Rus işgali altındaki Çeçenya, benzeri propoganda amacıyla kutlamalar» çerçevesinde «Mike Tyson» gibi bir boksör ve Batı ülkelerinden bir dizi «eski güzellik kraliçeleri» tarafından ziyaret edilmişti.

Kaynak: Albeg İslam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir