Rusya AİHM kararına uyacağını açıkladı

Rusya, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) 2004 yılında gerçekleşen Beslan katliamı kurbanlarına ve sağ kurtulanların ailelerine 3 milyon euro tazminat ödeme kararını yerine getirecek.

Rusya Adalet Bakanlığı basın servisinin açıklamasında, “İnsan Haklarının ve Temel Özgürlüklerin Korunması Sözleşmesinin hükümlerine uygun olarak karar yürürlüğe girmiş sayılıyor.” ifadeleri kullanıldı.

AİHM, Rusya’nın 2004 yılında Beslan şehrinde 330 kişinin ölmesine yol açan okul kuşatması sırasında, katliamı önlemek adına bütün imkanlarını kullanıp kullanmadığına dair kararını açıkladı. AİHM “Rusya’nın katliamı önlemek için ciddi hatalar yaptığına” karar verdi. Rusya, kurbanların ve sağ kurtulanların ailelerine 3 milyon dolardan fazla tazminat ödeyecek.

Beslan’daki Rehine Krizi (aynı zamanda “Beslan okul kuşatması” ve “Beslan katliamı” olarak da anılır) üç gün sürmüş, 1.100 kişi rehin alınmış, bunların 300 ‘den fazlası öldürülmüştür. Önemli bir kısmı İnguş ve Çeçen 1.100’den fazla insan (777 çocuk) 1 Eylül 2004 tarihinde rehin alındı. Olay, Kuzey Osetya Özerk Cumhuriyetinde bulunan Beslan kasabasındaki bir okulda gerçekleşmiştir.

Rehineleri alan grup, Çeçen liderlerden Şamil Basayev adına, İkinci Çeçen Savaşını sonlandırmak istediklerini duyurmak için eylemi gerçekleştirmiştir.

Eylemin üçüncü gününde; Rus güvenlik güçleri tanklar, yüksek tahrikli basınç bombaları ve başka ağır silahlar kullanarak binaya girmiş, patlamaların ardından etrafı çevrilen binada Rus güvenlikleri ve eylemciler arasında silahlı çatışma meydana gelmiştir.

Çatışmaların sonunda, aralarında 186 çocuğun bulunduğu en az 334 rehinenin öldürüldüğü, yüzlerce rehinenin yaralandığı ve birçok insanın kaybolduğu bildirilmiştir.

Çocuklarını kaybeden aileler trajediden Rus yetkilileri sorumlu tutuyor. Nitekim o dönemde olayın görgü tanıklarınca okul çevresinde otomatik silahlarla gezen, pardesülü ve kimliği belirsiz şahıslardan bahsedilmiş, ancak bunun üzerine gidilmemiştir.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir