Suriye’de ki Çeçen komutanlardan Suriye halkına açıklama

Suriyeli Sünni halkın Rejime karşı yürüttüğü özgürlük mücadelesine katkı sağlamak için ülkede bulunan üç Çeçen lider, Suriye’deki son gelişmeler hakkında açıklama yaptı.

Ecnad El Kafkas Lideri Abdulhakim El Şişani, Cundul Şam Lideri Muslim El Şişani ve Ceyşul Usra Lideri Selahaddin Şişani’nin birlikte yaptıkları açıklamada ‘Suriyeli Muhalifler arasındaki iç savaşta şimdiye kadar yer almadıkları ve bundan sonra da yer almayacakları’ vurgulandı.

Söze ilk başlayan Abdulhakim El Şişani, ‘fitneye ve Şam diyarındaki iç meselelere müdahil olmak istemiyoruz ve böyle bir niyetimiz yok’ dedi.

‘Ülkelerinde de benzer fitne ve musibetlerin olması nedeniyle durumu çok iyi anlayabildiklerini’ belirten Abdulhakim El Şişani, ‘bu nedenle ve daha bir çok sebepten dolayı bu fitnede yer almayacağız’ şeklinde konuştu.

‘Suriye’de bulunma sebeplerinin Müslüman halka İslam düşmanlarına karşı ribat tutarak, savaşarak, askeri eğitim sağlayarak ve eğitim kamplarıyla yardım etmek olduğunu’ kaydeden Abdulhakim Şişani, ‘biz sizin kardeşleriniziz ve Allahın izniyle yardımınızda olacağız’ ifadelerini kullandı.

Daha sonra sözü devralan Cundul Şam Lideri Muslim Şişani, ‘Suriye’nin kuzeyinde son dönemlerde yaşanan olaylara karşı duruşlarını ortaya koymak için toplandıklarını’ belirterek ‘IŞİD’in ve destekçilerinin bölgeyi terk edip gitmesinden sonra da bazı fitneler olduğunu ama hiçbirinde yer almadıklarını’ vurguladı.

‘Ahraruş Şam ve Tahrir Eş Şam arasındaki son fitnede Muhacirlerin de müdahil olduğunu işittik’ diyen Muslim Şişani, ‘bu yüzden bu oturumu gerçekleştirme kararı aldık’ dedi.

‘Suriye’ye Müslümanlara yapılan zulüm nedeniyle geldik’ diyen Cundul Şam Lideri Muslim Şişani, ‘daha önce de söylediğimiz gibi bir grubun yükseltilmesi, diğerinin düşürülmesi gibi hiçbir fitnenin ve iç problemin tarafı olmayacağız’ şeklinde konuştu.

‘Alimlerin bir gruba karşı savaşılmasında ittifak etmeleri halinde buna hazır olduklarını’ belirten Muslim Şişani ‘fitnelerde ise yer almayacaklarının’ altını çizdi.

‘Halka, gruplara ve cemaatlere, seslenmek istiyorum’ ifadeleriyle devam eden Muslim Şişani ‘söylentilere kulak asmayın, biz Çeçenler olarak kendimizden sorumluyuz ve bu fitnelerde yer almayacağız ve umarız ki kimse de bizden bunu talep etmesin’ dedi.

‘Mücrim rejime ve müttefiklerine karşı her grupla beraber ribata ve savaşa hazırız’ diye ekleyen Cundul Şam Lideri, sözlerini ‘Allah hayırlarınızın karşılığını versin’ ifadeleriyle sonlandırdı.

Oturumun sonunda konuşan Ceyşul Usra Lideri Selahaddin Şişani, ‘Abdulhakim ve Muslim Şişani’nin sözlerinin tüm Çeçenleri yansıttığını’ kaydetti.

‘Suriye’de bir Şuralarının bulunduğunu, buna göre hareket etmeye devam edeceklerini’ söyleyen Selahaddin Şişani ‘Çeçenistan’ı ilgilendiren her konuda Abdulhakim El Şişani’nin temsilci olarak seçildiğini ve bu konuda bir talebi olanın ona başvurması gerektiğini’ bildirdi.

Selahaddin Şişani sözlerini şu ifadelerle sonlandırdı: “Ey Allahım! Müslümanların saflarını birleştir, bize hidayet ver ve bizi hak üzere sabit kıl. Özelde Çeçenistan’da ki genelde ise her yerdeki Müslüman kardeşlerimize selam ederim.”

Kaynak: asyaninsesi

Suriye’de ki Çeçen komutanlardan Suriye halkına açıklama” hakkında 1 yorum

  1. Suriyelilerin topraklarının işgal altında olması onlar için hiç önemli değil. Onlar burda sefa sürme peşinde, ayrıca o kansızların hepsi toplansa bir Çeçenin tırnağı bile etmez!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir