Tecavüzcü Albay 6 yıl önce öldürüldü

18 yaşında bir Çeçen kızı öldürmekten 6 yıl hapis yatmış olan Rus albay Yuri Budanov, 10 Haziran 2011’de Rusya’nın başkenti Moskova’nın merkezindeki işlek caddelerden Komsomolsky Prospekt’de saldırıya uğramıştı. Görgü tanıklarının ifadelerine göre altı el ateş eden saldırgan olayın ardından bindiği Mitsubishi Lancer marka arabayla kayıplara karıştı. Saldırganın kaçarken kullandığı araba, daha sonra terkedilmiş ve yakılmış olarak bulundu.

AZ HAPİS YATINCA TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Albay Yuri Budanov 2000 yılında, Rusya’nın Çeçenistan’a müdahalesi sırasında 18 yaşında bir Çeçen kızı boğarak öldürmekten hüküm giymişti. 2003 yılında 10 yıllık hapis cezasına çarptırılan Budanov, 2009’da salıverildi. Budanov’un erken tahliyesi ülkedeki insan hakları savunucularını öfkelendirmişti. Albay Budanov’un yargılanma süreci ve tahliyesi, Çeçenistan’da Rus güvenlik güçleri tarafından işlenen suçlara dair açılan az sayıda davadan biri olması nedeniyle, Rus kamuoyunda büyük yankı uyandırmıştı.

ÜNLÜ GAZETECİNİN CİNAYET ŞÜPHELİSİ

19 Aralık 2009 da, avukat Markelov Çeçenistan’da bir kız çocuğuna tecavüzle suçlanan Albay Yuriy Budanov’un serbest bırakılmasıyla ilgili bir basın konferansı düzenlemişti. Konferansın ardından Prechistanka caddesine park ettiği arabasının yakınlarında uzun boylu ve maskeli biri tarafından ateş açıldı. Açılan ateş sonucu başından vurulan Markelov olay yerinde ölmüş, o sırada yanında bulunan gazeteci Anastasya Baburova ise ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılmış ve kısa süre sonra yaşamını yitirmişti.

Rusya’da çıkan Kommersant gazetesinin haberine göre Rusya federal savcılığı Budanov’un işlediği cinayetler için Budanov’u tekrar sorguya almıştı. Çeçenistan’da işlenen birçok cinayetten sorumlu tutulan Yuri Budanov’un serbest kalması mağdur Çeçen ailenin ve avukatları Markelov’un büyük tepkisine yol açmıştı.

Saldırı ile ilgili tutuklanan Çeçen Yusup Temerhanov 15 yıl hapse mahkum edilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir