Tecavüzcü Rus albayı öldüren Çeçen Yusup Temerhanov cezaevinde hayatını kaybetti

Rus albay Yuri Budanov, komuta ettiği birliğin Çeçenistan’daki operasyonları sırasında, gözaltına aldığı 18 yaşında bir Çeçen kızını, tecavüz ettikten sonra öldürdüğü gerekçesiyle tutuklanmıştı.

Mahkeme, Albay Yuri Budanov’un Çeçen kızı Eliza Kungayeva’ya tecavüz edip öldürdüğü sırada ‘geçici bilinç kaybına uğradığı, cinnet getirdiği’ hükmüne vardı. Rus Albay, psikiyatri kliniğine gönderilmişti. Mahkemenin kararı tartışma yaratırken insan hakları örgütlerinin de tepkilerine hedef olmuştu.

18 yaşında bir Çeçen kızı öldürmekten 6 yıl hapis yatmış olan Rus albay Yuri Budanov, 10 Haziran 2011’de Rusya’nın başkenti Moskova’nın merkezindeki işlek caddelerden Komsomolsky Prospekt’de saldırıya uğramıştı. Görgü tanıklarının ifadelerine göre altı el ateş eden saldırgan olayın ardından bindiği Mitsubishi Lancer marka arabayla kayıplara karıştı. Saldırganın kaçarken kullandığı araba, daha sonra terkedilmiş ve yakılmış olarak bulundu.

AZ HAPİS YATINCA TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Albay Yuri Budanov 2000 yılında, Rusya’nın Çeçenistan’a müdahalesi sırasında 18 yaşında bir Çeçen kızı boğarak öldürmekten hüküm giymişti. 2003 yılında 10 yıllık hapis cezasına çarptırılan Budanov, 2009’da salıverildi. Budanov’un erken tahliyesi ülkedeki insan hakları savunucularını öfkelendirmişti. Albay Budanov’un yargılanma süreci ve tahliyesi, Çeçenistan’da Rus güvenlik güçleri tarafından işlenen suçlara dair açılan az sayıda davadan biri olması nedeniyle, Rus kamuoyunda büyük yankı uyandırmıştı.

ÜNLÜ GAZETECİNİN CİNAYET ŞÜPHELİSİ

19 Aralık 2009 da, avukat Markelov Çeçenistan’da bir kız çocuğuna tecavüzle suçlanan Albay Yuriy Budanov’un serbest bırakılmasıyla ilgili bir basın konferansı düzenlemişti. Konferansın ardından Prechistanka caddesine park ettiği arabasının yakınlarında uzun boylu ve maskeli biri tarafından ateş açıldı. Açılan ateş sonucu başından vurulan Markelov olay yerinde ölmüş, o sırada yanında bulunan gazeteci Anastasya Baburova ise ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılmış ve kısa süre sonra yaşamını yitirmişti.
Rusya’da çıkan Kommersant gazetesinin haberine göre Rusya federal savcılığı Budanov’un işlediği cinayetler için Budanov’u tekrar sorguya almıştı. Çeçenistan’da işlenen birçok cinayetten sorumlu tutulan Yuri Budanov’un serbest kalması mağdur Çeçen ailenin ve avukatları Markelov’un büyük tepkisine yol açmıştı.

Saldırı ile ilgili tutuklanan Çeçen Yusup Temerhanov 15 yıl hapse mahkum edilmişti.

Cinayet zanlısı olarak Çeçen Yusup Temerhanov gözaltına alındı ve 7 Mayıs 2013’te olayın suçlusu olarak kabul edildi.

Temerhanov 15 yıl ağırlaştırılmış hapis cezası aldı. Temerhanov suçunu kabul etmesi ve kendisinin Budanov’u intikam için öldürdüğü yönündeki iddianın doğru olmadığını ifade etti. Yusup Temerhanov’un avukatları Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvurdu, müvekkilleriyle ilgili adil bir soruşturma yürütülmediğini düşünüyor.

Avukat Murat Musayev dün, Temerhanov’un şu anda durumunun ağır olduğunu açıkladı. Temerhanov’un hastaneye ne zaman kaldırıldığı konusunda kesin bir şey ifade etmeyen Musayev, müvekkilinin bir müddet bilincini kaybettiğini ve doktorların Temerhanov’un durumunun neye bağlı olduğunu izah edemediklerini belirtti.

Avukat Musayev, müvekkili Temerhanov’un tedavisinin devam ettiğini, ancak herhangi bir operasyon geçirmediğini, hastanede ne kadar kalacağının da belli olmadığını belirtti. Avukat Musayev’in açıklamasıyla ilgili olarak federal ceza infaz kurumu temsilcilerinden herhangi bir yorum gelmedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir