Türkiye’de yaşayan Çeçen mücahit öldürüldü

Yaklaşık 10 senedir Kahramanmaraş’ta bulunan, Cahar Dudayev ve Şamil Baseyev’in silah arkadaşlarından Çeçen mücahid Sufyan Zubaev uğradığı hain bir saldırı sonucu şehit oldu!

Çeçen Mücahid, savaştığı sırada yaralandığından dolayı 10 yıl önce Türkiye’ye tedavi için gelmiş, sonrasında ailesi ile beraber Türkiye’ye yerleşmişti.

KGB’nin ölüm listesinde yer alan mücahidlerden biri olan Sufyan Zubaev, üç beş kuruş kazanıp evine ekmek götürmek amacıyla bulunduğu pazar yerinde haraç almak isteyen üç beş çakalın saldırısına uğramış gerçekleştirilen saldırıyı bertaraf ettikten sonra, it sürüsü gibi gelip arkadan saldıran alçakların demir sopalarla kafasına vurması neticesinde, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

Sufyan Zubaev Kimdir?

1964 Çeçenistan doğumlu Sufyan Zubaev, Cahar Dudayev ve Şamil Basey ile beraber 10 yıl Çeçen davasında savaşmış meşhur Grozni savunmasını yapan grup içinde yer almış, askerlik döneminde bir problemden dolayı 3 yıl Sibirya’da sürgün hayatı yaşamış, sürgün dönüşü kendini Çeçenistan’ın bağımsızlığına adamış ve Cahar Dudayev ve Şamil Basayev’e en yakın isimlerden biriydi.

Ömer Hattab ve diğer meşhur Çeçen komutlanlarla beraber uzun dönem cihad etmiştir.

Kaynak

2 comments

  1. Selamünaleyküm Ve Rahmetullah,
    Süfyan amcayı yaşadığı şehir olan Kahramanmaraş’tan tanıyorum. Kendisi eski bir boksör, bir mücahit, bir gerilla idi. Büyük çocukları 1. ve 2. Çeçen savaşları sırasında gazi olmuşlardı. Kendisini, Türkiye’ye ilk geldiğinde Kafkas Kültür Derneği’ne ziyarete geldiğinde görmüştüm. Akabinde benim Çerkez olduğumu, boksla ilgilendiğimi, Çeçenistan’da 2001-2003 yılları arasında cihat ettiğimi, sağlık sorunlarımdan mütevellit artık cephede olamayacağımı belirtmiştim. Kendisi bu duydukları karşısında şaşkın, heyecanlı, sevinçli tavırlar sergilemişti. Ardından kendilerine Kahramanmaraş’ta ev, iş ve yeni bir hayat kurmakta yardımcı olmuştum. Sonrasında ufak oğullarından birisi olan Yasin Şerif’e boks dersi vermiş ve Türkiye 3’sü olmasında destek olmuştum. Hak rahmet eylesin. Delikanlı, efendi, terbiyeli, güler yüzlü, yardımsever, kalbi yüzüne yansımış mübarek bir insandı. Mekanı cennet, mertebesi şehitlik olsun. Allah’a emanet olunuz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir