Türkiye’deki Çeçenler’in büyük dramı

2000 yılında Çeçenistan’dan kaçıp Türkiye’ye sığınan 113 Çeçen aile uzun yıllar İstanbul’daki barınma merkezlerinde konakladıktan sonra 2012’de Kocaeli’nin Körfez ilçesinde bulunan İlimtepe Mahallesi’ne yerleştirildi. Bugüne kadar ikametgah sorununa kalıcı bir çözüm bulunamayan Çeçenler’in yıllardır yaşadıkları evleri boşaltması istendi.

Gidecek yeri olmayan Çeçenler, gönderilen tebligatlara rağmen kendilerine tahsis edilen konutları boşaltmadı. Yılan hikayesine dönen sürecin ardından dairelerin sahibi olan Körfez Belediyesi, Çeçenler’in yaşadıkları daireleri açık artırma usulüyle sattı. Daireleri yeni sahiplerine teslim etmek isteyen belediye yetkilileri, Çeçenler’i evlerden çıkartmak için su ve elektriklerinin ardından doğalgazlarını da kesti. Belediyenin içinde yaşadıkları evleri sattığından habersiz olan Çeçenler ise yaşananlara itiraz etti.

EVLERİN SATILDIĞINI BİLMİYORLAR

Faturalarını ödemelerine rağmen elektrik ve sularının kesilmesine bir anlam veremeyen Çeçen ailelerin lideri Sait Ali, yaşadıkları sıkıntıları SABAH’a anlattı. Ali, “Türkiye devleti bize sahip çıktı, kapılarını açtı. 12 yıl İstanbul’daki kamplarda kaldık. Sonunda yetkililer bazı sözler vererek bizi buraya yerleştirdi. Şimdi ortada hiçbir neden yokken, bütün faturaları ödememize rağmen elektriklerimizi, sularımızı ve doğalgazımızı kesti. Bize buradan gidin diyorlar. Bizim Türkiye’de bir köyümüz yok. Bir akrabamız yok. Başımızı sokacağımız bir evimiz yok. Kime, nereye gidelim. Yetkililerden bize yardım etmesini bekliyoruz” dedi.

ANKARA’DAN YARDIM BEKLİYORLAR

Çeçenistan’dan çıktıktan sonra bir süre Gürcistan’da yaşamak zorunda kalan Çeçenler, 2000 yılında devlet yetkililerinin yardımıyla Türkiye’ye geldi. İstanbul’da Fenerbahçe, Beykoz ve Ümraniye’de bulunan barınma merkezlerinde yaklaşık 12 yıl boyunca yaşadılar. Çeçenler’in barınma sorunu 2012 yılında çözüldü. Barınma merkezlerinde kalan 113 aile 2012’de Kocaeli İlimtepe’de bulunan deprem konutlarına yerleştirildi. Çeçen ailelere 2 yıl boyunca aylık nakdi yardımlar yapıldı. Çeçenlerin büyük bir kısmı Türk vatandaşlığına geçirildi. Geçen süre içinde bazı aileler Türkiye’den ayrıldı. İlimtepe’de kalıp Türkiye yaşamaya devam eden 97 Çeçen ailenin ise ilk önce aylık nakdi yardımları kesildi. Ardından ise yaşadıkları evleri boşaltması istendi. İlimtepe Konutları’nda yaşayan yaklaşık 500 Çeçen’in elektrik ve suları kesildi. Ramazan Bayramı öncesinden sokağa atılma tehlikesiyle karşı karşıya kalan Çeçenler ise Ankara’nın kendisine yardım etmesini istedi.

“500 ÇEÇEN SAHİPSİZ KALDI”

Çeçenlerin yaşadıkları sıkıntıları anlatmayı sürdüren Sait Ali, “Ankara bize bir çok söz verdi. Biz de Ankara’ya güvendik. Bize burada Türk devletinden başka sahip çıkacak kimse yok. Burada Çeçenler’i sevmiyorlar. İnsanlar bize farklı gözlerle bakıyor. Türk vatandaşı olduk ama iş bulamıyoruz. Çalışan arkadaşlarımız iş yeri sahipleri tarafından dolandırılıyor. Paralarımızı alamıyoruz. Türkçe bilmiyoruz. Türk hukukunu bilmiyoruz. Hakkımızı arayamıyoruz. Türkiye bize ev verecekti. İş verecekti. Biz 80 milyonun hoşgörüsüne sığınıp geldik. 80 milyonluk bu ülkenin 500 Çeçen’i sahipsiz bırakmayacağına inanıyoruz. Bize verilen sözlerin tutulmasını istiyoruz. Belediye şimdi bize evleri boşalt diyor. Bizi buraya Ankara yerleştirdi. Ankara çıkartır. Elektriğimiz suyumuz kesildi. Biz nereye gidelim” diye konuştu.

Kaynak: Sabah

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir