«Video» Çeçen Komutan Muslim Şişani ile röportaj (Türkçe Altyazılı)

On The Ground News (ONG) ajansının Türk muhabiri Samet Dagül Suriye’de savaşan Müslim Şişani ile bir röportaj gerçekleştirdi. Bu röportajda; Suriye cihadı ile Çeçen cihadı arasında ki farkları, Afrin operasyonuna katılıp katılmadığı ve komutanlığını yaptığı askeri grup ile ilgili bilgiler verdi.

Muhabir: İlk önce size sormak istediğim Çeçenistan müdacadelesi ile Suriye mücadelesinin aralarında ki farklar nelerdir?

Muslim Şişani: Suriye ile Çeçenistan cihadını karşılaştırdığımızda şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki burada büyük bir sıkıntı var. Çeçenistan’da dış düşman ilerlemeye çalıştığı zaman tüm Çeçen savaşçılar farklı cemaatlerde bulunmalarına rağmen dış düşmana karşı bir araya gelirlerdi, aralarında olan sıkıntıları arkalarına bırakırlardı, dış sıkıntılara daha fazla önem verirlerdi. Burada, Şam’da gördüğüm kadarıyla durum Çeçenistan’dan farklı.

Dış düşmanın varlığına ve her tarafdan baskı yapmasına rağmen burada ki savaşçı gruplar aralarında olan sıkıntıları bir kenara koymak istemiyorlar. Netice olarak problemler daha da büyüyor ve kötüleşiyor.

Muhabir: Diğer bir konu; birkaç gün önce Türk haberlerinde sizin hakkınızda bir haber çıktı. Sizin Zeytindalı operasyonuna katıldığınızı ve Afrin operasyonunda muhaliflerle birlikte PKK ve YPG güçlerine karşı savaşmakta olduğunuza dair haberler çıktı. Buna dair cevabınız nedir?

Muslim Şişani: Afrin operasyonuna katılmadık ve daha önce bunun sebebini açıkladık. Nedenini kendiniz anlıyorsunuz diye düşünüyorum. Türk halkı bizim için çok azizdir ve tarih boyunca devamlı olarak hep yanımızda bulunmuştur. Tabi ki, eğer Türk halkının bir sıkıntısı olsa ve o sıkıntıyı kendileri çözmekte aciz kalsalar ve bizler şöyle veya böyle yardımcı olabiliyorsak şüphesiz elimizden geleni yapmaya hazırız.

Lakin Türkler’de iyi imkanlar, ordu, silah mevcuttur, kendi problemlerini çözmeye kadirdirler. Şam’da olan sıkıntılar, rejimin durmadan ilerlemesi, özellikler sivillerin kışta yaşadığı zorluklar, insanlar kendi evlerini terk etmek zorunda ve bu sebepten onları bu zor durumda terk edemiyoruz. Burada herşeyi bırakıp gidemiyoruz. Biz bugün Şam halkına elimizde bulunan imkanlar dahilinde yardım ediyoruz, ribat tutup ve operasyonlara katılıyoruz ve bu halkı korumaya çalışmaktayız. Görüyoruz ki bizim yardımımıza muhtaçlar. Onlara yardım etmekte ısrarlıyız.

Muhabir: Liderliğini yaptığınız grup Cunuduş Şam hızlı bir şekilde büyümekte. Bu büyümenin tam olarak sebebi nelerdir?

Muslim Şişani: Zannımca bunun sebebi burada var olan bütün fitnelerden uzak durmamızdır. Mücahitler bunu farkedince, bizlerin fitnelere karışmadığımızı, müslümanların kanını akıtmaktan korktukları için, bizlerin müslümanların korunmasına önem verdiğimizi görünce bizimle olmayı tercih ediyorlar. Bizlere katılmak istiyorlar.

Hattab Çeçenistan’a ilk geldiği vakit orada olan grupların dağınık durumunu görünce onları birleştirmek için çaba gösterdive 2002 yılında tüm mücahitleri birleştirip tek bir ordu kurmayı başardı. Aynı şeyi burada da yapmak istiyoruz. Cemaatler aralarında bulunan tüm sorunları bir kenara koyarak, rejime karşı birlik olarak, kimin güçlü kimin zayıf olduğu konusunu arkaya bırakarak, buna şimdi hiç gerek yok, hepimiz rejime karşı odaklanmalıyız. Bunun için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız, böylelikle kafirlerin bizi bölme isteklerinin önüne geçmiş oluruz.

Muhabir: Son olarak şuan bizleri izleyen müslümanlara, ister Suriye’de olsun, ister Türkiye’de olsun, ister bütün dünyada olsun, bu müslümanlara vermek istediğiniz bir nasihat var mı?

Muslim Şişani: İlk olarak gençlerin, alimleri, tecrübe sahiplerini dinlemeleri lazım. Şeriat sorunlarını alimlere, askeri sorunlarını savaş uzmanlarına, siyasi meselelerini siyasetçilere bırakmak gerekiyor. Meseleleri tecrübe sahiplerine bırakmaz isek durumu düzeltemeyiz. Bugün uzmanlar bir kenarda kalmış gençler duygulara kapılarak birşeyler yapmaya çalışıyor. Bunun imkansız olduğunu tarih ispatlamış. Tecrübeli şahısları öne çıkarmazsak birşey yapamayız. Tüm meseleleri onlara havale etsek birlik olmayı bile sağlayabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir