Washington’dan Kadirov hamlesi

Moskova ile Washington arasındaki yaptırım krizi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sadık müttefiklerinden Çeçenistan lideri Ramzan Kadirov’a ulaştı. ABD Maliye Bakanlığı, insan hakları ihlallerine sebebiyet verdikleri gerekçesiyle 5 Rus yetkiliyi Magnitsky Yasası’na dayanarak yaptırım listesine ekledi. Listede adı geçen Kadirov Washington’ın kendisini hedef almasından gurur duyduğunu belirtirken, Moskova yönetimi bu hamleyi karşılıksız bırakmayacaklarını açıkladı. Trump yönetimi, Rusya’da kişilerin kaybolması vakaları ve yargısız infazları idare ettiği, siyasi bir rakibini de öldürttüğü iddiaları üzerine Kadirov’un ismini vize yaptırımı listesine ekledi.

‘GURUR DUYARIM’

Konu hakkında açıklama yapan Kadirov Washington’ın kendi topraklarındaki insan haklarını ihlal edenlerin peşine düşmesi gerektiğini ifade etti. “Kendimi çok gururlu hissediyorum, ABD bana ne kadar da çok ödülü layık gördü” sözleriyle kararla dalga geçen Kadirov, asla o ülkeye ayak basmayı düşünmediğini kaydetti. Beyaz Saray’ın Ortadoğu ve dünyada işlediği suçları hatırlatan Kadirov, “Çeçenistan’da barış ve istikrar hâkim, ABD ise tüm dünyayı kana buluyor” diye konuştu.

‘KARŞILIKSIZ KALMAZ’

Olağan basın toplantısında ABD Hazine Bakanlığı’nın hamlesini değerlendiren Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova ise 5 kişinin daha yaptırım listesine dahil edilmesine karşılık vereceklerini duyurdu. Rusya’nın ABD ile stratejik ilişkileri geliştirmekten yana olduğunu kaydeden Zaharova, “Ancak ABD, tüm bu yaptırım oyunlarına devam ederek ikili ilişkileri yok etme yolunda ilerleme konusunda açık bir istek gösteriyor. Bu onarın tercihi” ifadelerini kullandı.

MAGNITSKY YASASI NEDİR?

ABD’nin 2012’de kabul ettiği Magnitskiy Yasası, insan hakları ihlaline karıştığı iddia edilen Rus vatandaşlarına yönelik vize yaptırımlarını öngörüyor. Yaptırım listesine dahil edilen kişilerin ülkedeki mal varlıkları dondurulurken, ABD’ye seyahatleri de engelleniyor. Yasa kapsamında ayrıca ABD vatandaşlarının yaptırım listesindeki kişilerle iş ilişkileri kurması da yasaklanıyor. Washington bugüne kadar 200 Rus vatandaşı ile 400’den fazla ticari kuruluşa yaptırım uyguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir