Şamil Basayev’in KGB ofisindeki fotoğrafı paylaşım rekoru kırıyor

19 Ağustos 1991 günü, dağılan Sovyetler Birliği’nin Devlet Başkanı olan Mihail Gorbaçov’a karşı, başarısız bir darbe teşebbüsü gerçekleşir. Çeçen Halkı, bu başarısız darbe teşebbüsünü gerçekleştirenler aleyhine, başkent Grozni’de gösterilere başlar. Bu gösterilerin öncülüğünü de Cehar Dudayev ve o zaman Vaynah Demokratik Partisi Başkanı olan, Zelimhan Yandarbiyev yapmaktadır. Rusya’nın tanıdığı Çeçen Hükümeti’nin devlet başkanı olan Dokka Zagayev, Zelimhan Yandarbiyev’i tutuklatır ve hapse atar. Bunun üzerine göstericilerin hedefi, Dokka Zagayev ve hükümeti olur. Göstericiler hükümet ve başkanının istifası için gösterileri artırır. Halk, 6 Eylül 1991 günü, Çeçen parlamentosunu, televizyon, radyo ve PTT’nin merkez binalarını işgal ederek; Komünist Partisi’ni kapatır, KGB ve diğer güvenlik güçlerine el koyarak lağveder ve Zelimhan Yandarbiyev’i serbest bırakırlar. Gösteriler, 21 Eylül 1991 akşamı, Cehar Dudayev, Zelimhan Yadarbiyev’in konuşmalarından ve yapılan dualardan sonra; Hüseyin Ahmedov’un Başkanlığı’nda, geçici bir yönetime; iki ay içerisinde seçimlerin yapılması şartıyla, yürütme yetkileri devredilerek, sona erdirilir.

ELE GEÇİRİLEMEZ DENİLİYORDU

Sınırı ihlal eden Rusya uçağının düşürülmesinin ardından paylaşım rekoru kıran Şamil Basayev’in bu fotoğrafı da o dönemde çekilmişti. Basayev ve ekibi, ele geçirilemez denilen KGB ofisini ele geçirip, ofis idare odasında poz vermişti.

Çeçen direnişi sırasında ailesini, ayağını kaybeden ve defalarca yaralanan Şamil Basayev, 10 Temmuz 2006’da İnguşetya’nın bir konvoyda, Rusların yerleştirdiği patlayıcının infilak etmesi sonucu şehit oldu.

Dudayev, Yandarbiyev, Raduvey, Mashadov, Hattab, Sadullayev ve Şamil Basayev… Bu isimler Çeçenistan İslami direnişinin sembol isimleri, öncü şahitleri ve şehitleri. Arkalarında kalanlar da sıralarını beklemektedirler. Mektebinde şehadet olan Çeçenya esareti kabul etmedi ve önderlerini de bu uğurda şehit vermeye devam ediyor.

Adeta şehitlik makamı haline gelen Çeçenya Devlet Başkanlığı’na Aslan Mashadov’un şehadetinden sonra şura kararı ile seçilen Abdulhalim Sadullayev de göreve geldikten kısa bir süre sonra şehid edildi. Tıpkı Ahmed Yasin’in ardından Rantisi’nin şehadeti gibi. 2006 Haziranı’nda şehit edilen Sadullayev katledildikten sonra Ruslar tarafından elbiseleri çıkartılıp elleri bağlanarak tankların arkasında vahşice sürüklendi. Sadullayev’in şehadetinden sonra, Çeçen İçkerya Cumhuriyeti Şura Meclisi kararı ve Sadullayev’in vasiyeti doğrultusunda Dokko Umorov, devlet başkanlığına getirildi. Umorov yayınladığı bir kararname ile Şamil Basayev’i devlet başkan yardımcılığına getirmiş ve kendisinden sonra devlet başkanlığı görevini Basayev’in sürdüreceğini vasiyet etmiştir.

Çeçen mücadelesinin öncü isimlerinden olan Şamil Basayev; sürgün yaşamış, işgal ve baskı görmüş, katliamlara uğramış bir halkın ve bu halkın bir parçası olan ailesinin sürgünden vatanlarına dönmelerinden kısa bir süre sonra, 14 Ocak 1965’de Çeçenistan’ın Vedo Köyü’nde dünyaya geldi. Basayev, Sovyetlerin dağılmasından sonra Kafkas halklarının özgürlük mücadelesine aktif olarak destek verdi. Basayev, Abhazya’nın işgalden kurtarılmasında birinci derecede etkili olan Kafkas Halkları Federasyonu (KHK) birliklerinin komutanlığına getirildi. Rusya, Dudayev’e karşı askeri birliklerini Çeçenya’ya gönderince Basayev de Çeçenistan’a döndü ve Dudayev karşıtı Rus yanlısı silahlı muhalefeti dağıttı. 1991 yılında Dudayev önderliğinde bağımsızlığını ilan eden Çeçenya’ya yönelik Rusya’nın baskılarını ve Çeçenistan’daki insanlık dramını dünya gündemine getirmek için bir Rus yolcu uçağını Ankara’ya kaçırdı. Bu eylemi ile dünya kamuoyunca tanınan Basayev, Ruslar tarafından en fazla aranan liderlerden biri haline geldi. Nitekim Rus savaş uçakları 1995 yılında Şamil’in Vedeno’daki evini bombalayarak aralarında eşinin ve çocuklarının da bulunduğu ailesinden 11 kişiyi katletti.

Bir yorum

  1. Ruhu Şad Mekanı Cennet Olsun.. Allah Başta Filistin Olmak Üzere Çeçenistan Afganistan Arakan Ve diğer İslamın YAŞADIĞI Yerleri Zafere Ulaştırsın..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir